Gmina Chrzanów - herb 2

Gmina Chrzanów

32-500 Chrzanów
Aleja Henryka 20
www.chrzanow.pl
tel.: (32) 758-51-01
e-mail: sekretariat@chrzanow.pl

Położenie:
  • Lokalizacja: Południe Polski/ Małopolska Zachodnia
  • Powierzchnia: 79,44 km2 (obszar miejski – 38,32 km2)
  • Liczba ludności: 46 321
  • Gminy sąsiadujące: Jaworzno, Trzebinia, Libiąż, Babice, Alwernia

Dużym atutem Chrzanowa jest jego położenie na granicy dwóch regionów o znacznym potencjale ekonomicznym, społecznym i kulturowym – Małopolski i Śląska, dokładnie pomiędzy ich stolicami: Krakowem i Katowicami. Z tymi ośrodkami Chrzanów połączony jest autostradą A4 (znajdują się tutaj aż 3 węzły) oraz drogą krajową nr 79. Miasto posiada szybkie połączenie z lotniskami w Krakowie-Balicach (Kraków Airport) oraz Katowicach-Pyrzowicach (Katowice Airport) oddalonymi odpowiednio o 20 i 45 min jazdy samochodem. Przez teren gminy przebiegają także dwie ważne linie kolejowe: zmodernizowana linia nr 133 łącząca Kraków z Dąbrową Górniczą oraz obecnie przebudowywana linia nr 93 łącząca Trzebinię z Zebrzydowicami.

Turystyka

Barwna historia, zabytki, malownicze zakątki, rozległe tereny leśne, liczne wydarzenia kulturalne i sportowe to zalety gminy Chrzanów, leżącej na pograniczu Małopolski i Śląska.

Chrzanów to miasto o wielowiekowej historii, założone na prawie magdeburskim w czasach średniowiecznych. Do dnia dzisiejszego zachował pierwotny układ przestrzenny starówki (okolice Rynku) wraz z charakterystycznym kościołem pw. św. Mikołaja. Św. Mikołaj jest także patronem miasta. Na początku swojego istnienia Chrzanów był ośrodkiem, gdzie znajdowała się izba celna. W kolejnych wiekach przekształcił się w miasto rzemieślniczo-kupieckie. Przez wieki był miejscem wielokulturowym. Warto zaznaczyć, że w latach 1815-1846 wchodził w skład, jako istotna część, Rzeczpospolitej Krakowskiej. Na przełomie XIX/XX w. stał się miastem przemysłowym, gdzie swoją siedzibę miała m.in. Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce „Fablok”.

Chrzanów stwarza wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Tereny leśne, zajmujące 1/3 część gminy, sprzyjają pieszym wędrówkom i wyprawom rowerowym. Z jednej strony miasto otaczają malownicze wzgórza kamieniołomów, z drugiej pełna rozlewisk Kotlina Chrzanowska. Podmiejskie wsie obfitują w urokliwe zakątki. Ze zboczy wzgórz Pogorzyc i Płazy rozciąga się zachwycający widok na dolinę Wisły oraz panoramy Beskidów i Tatr. Gmina jest również idealną bazą wypadową do zwiedzania atrakcji regionu – w ciągu kilkudziesięciu minut dotrzeć można samochodem m.in. do Krakowa, Katowic, Bielska, Żywca czy Wadowic.

Chrzanów jest przestrzenią, w której odbywa się wiele niepowtarzalnych wydarzeń kulturalnych, adresowanych do szerokiego grona odbiorców. Wystawy, prelekcje, przeglądy muzyczne i folklorystyczne, spotkania autorskie, koncerty, konkursy, warsztaty, seanse filmowe i imprezy plenerowe – każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Oferta kulturalna jest stale rozbudowywana.

Biznes/Strefa Inwestycyjna

Szerokie możliwości inwestycyjne, dostępność komunikacyjna, wysoka jakość rynku pracy, sprzyjający klimat społeczny sprawiają, że Chrzanów to przyjazne, atrakcyjne i konkurencyjne środowisko dla rozwoju biznesu.

Chrzanów bardzo intensywnie się zmienia. Obok inwestycji publicznych, bardzo aktywni są także inwestorzy prywatni. Firmy Dan Cake, Valeo Lightning, Swisspor i wiele innych nie tylko prowadzą tu działalność – w ostatnich latach m.in. te 3 podmioty podjęły też strategiczne decyzje o dalszym rozwoju placówek w Chrzanowie. W sumie zainwestują one ok. 100 000 000 złotych na rozbudowę zakładów, modernizację i poszerzenie zdolności produkcyjnych. Dodatkowo – fakt planowania przeniesienia do Chrzanowa ich centrów badawczych jest silnym sygnałem, że otoczenie, w którym się znajdują bardzo im sprzyja i wiążą z nim swoją przyszłość. Wspomniane firmy to nie jedyni przedsiębiorcy, którzy wybrali Chrzanów, oceniając go jako miejsce z dużym potencjałem na rozwój. Na terenach po dawnych zakładach PFL Fablok S.A. i im przyległych powraca życie. Od lat funkcjonuje tam międzynarodowy potentat branży obróbki aluminium – firma Hydro Extrusions. Niedawno nabywcę znalazły hale produkcyjne Fabloku, a w około usadowiły się mniejsze podmioty w tym innowacyjny rodzimy – Dynamic Technology Sp. z o.o. – twórca wysokiej klasy chemii samochodowej, użytkowej i gospodarczej marki NanoMax.

Równolegle powstają deweloperskie osiedla mieszkaniowe, gmina przygotowuje swoje inwestycje w mieszkania na wynajem i mieszkania komunalne. Rozwija się również budownictwo jednorodzinne.

Atrakcyjność miasta jako dobrego miejsca do życia i inwestowania stale się poprawia. Kolejnym ważnym krokiem na tej ścieżce będzie zakończenie największej od dziesięcioleci w Chrzanowie inwestycji kolejowej – modernizacji Linii Kolejowej nr 93. W jej ramach przebudowywane są wiadukty kolejowe nad ulicami: Krakowską, 29 Listopada, Kadłubek i Zbożową. Zadanie to wspólnie z gminnymi inwestycjami drogowymi pomiędzy ul. Krakowską i ul. 29 Listopada zdecydowanie podniesie jakość, bezpieczeństwo i wygodę przemieszczania się po Chrzanowie. Dzięki przebudowie torów, przystanków kolejowych i sieci trakcyjnej miasto uzyska także płynne i szybkie połączenie kolejowe z Krakowem, Oświęcimiem, Krzeszowicami i Zabierzowem.

Miasto stawia na trzy priorytety:

  • strefę inwestycyjną przy A4 i pozyskiwanie nowych inwestorów,
  • wsparcie budownictwa mieszkaniowego i jednorodzinnego,
  • ekologię.

Już w obecnie obowiązującym planie ok. 100 ha przeznaczonych jest pod obiekty produkcyjne, składy i magazyny oraz zabudowę produkcyjno-usługową. Strefa obejmie docelowo obszar o powierzchni ok. 280 ha. W granicach projektu planu zostaną wyznaczone tereny z dopuszczeniem lokalizacji urządzeń pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, o wartości przekraczającej 100 kW. Strategicznym założeniem planu jest przeznaczenie części terenu pod budowę Zakładu termicznego przekształcania odpadów „ekospalarnia”, która zaspokoi potrzeby ekologiczne i energetyczne gminy oraz miast sąsiednich. Planuje się również rozbudowę układu komunikacyjnego, obsługującego nowo powstałe obszary funkcjonalne. W związku z faktem, że gmina jest obecnie w procesie poszerzania strefy może jeszcze implementować rozwiązania dedykowane danemu inwestorowi.

Chrzanów jest miastem otwartym i wspiera wszystkie firmy, niezależnie od branży czy specjalizacji. Gminie zależy na wszystkich nowych inwestycjach, które pobudzają ją gospodarczo, z zastrzeżeniem, że z uwagi na priorytetową dla gminy kwestię ochrony środowiska, kluczowym jest to, żeby była to działalność, która bierze ją pod uwagę. Zgodnie z zapisami strategii priorytetem gminy jest tworzenie warunków dla kreatywnych przedsiębiorstw zajmujących się działalnością innowacyjną, stąd też miasto szczególnie poszukuje przedstawicieli takich sektorów jak „life science” czy firm wykorzystujących model GOZ. Ze względu na funkcjonowanie już w mieście firm z branży automotive gmina chętnie ulokowałaby u siebie również więcej firm z tego sektora, a z uwagi na podjętą współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym gmina jest również zainteresowana nawiązaniem kontaktów z inwestorami działającymi w branży zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego.

Polska Strefa Inwestycji

Inwestorzy planujący rozpoczęcie inwestycji na terenie gminy Chrzanów mogą skorzystać  ze zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Inwestycje mogą zostać usytuowane zarówno na terenach prywatnych jak i publicznych. Intensywność pomocy publicznej:

  • Duże przedsiębiorstwo: 35%
  • Średnie przedsiębiorstwo: 45%
  • Małe, mikro przedsiębiorstwo: 55 %

Wyjątkowo na terenie gminy Chrzanów obowiązują najniższe progi nakładów inwestycyjnych w stosunku do większości obszaru Małopolski umożliwiających objęcie inwestycji pomocą. Tym samym np. aby inwestycja dużego przedsiębiorstwa w Krakowie uzyskała pomoc – nakład inwestycji powinien wynieść minimum 100 mln zł czyli dziesięciokrotnie więcej niż w Chrzanowie!

Rodzaj przedsiębiorstwa        minimalny nakład inwestycji w Chrzanowie

Duże przedsiębiorstwo           10 mln zł

Średnie przedsiębiorstwo       2 mln zł

Małe przedsiębiorstwo           500 tys. zł

Mikro przedsiębiorstwo          200 tys. zł

Inwestorzy, aby uzyskać pomoc muszą spełnić 5 z 10 kryteriów – tym którzy zdecydują się na inwestycje w Chrzanowie do spełnienia pozostają już tylko 4.

Chrzanów w 3d

przemysłowo-usługowy obszar inwestycyjny

mieszkalno-usługowy obszar inwestycyjny