Gmina Myślenice - herb

Gmina Myślenice

32-400 Myślenice
ul. Rynek 8/9
www.myslenice.pl
e-mail: info@myslenice.pl
tel.: (12) 639-23-00
fax. (12) 639-23-05

Gmina Myślenice leży w południowo-centralnej części województwa Małopolskiego, w odległości 30 km od Krakowa. W całości należy do Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, co silnie determinuje szereg jej uwarunkowań rozwojowych. Z tego tytułu Myślenice w perspektywie najbliższych 10 lat są wymieniane obok Krakowa, Niepołomic, Wieliczki, Bochni i Dobczyc, jako ośrodek o najwyższym potencjale rozwojowym w Małopolsce.

Myślenice mają doskonałą lokalizację, ponieważ przez gminę przebiega droga E 77, o znaczeniu międzynarodowym, popularnie zwana „Zakopianką”. Prowadzi z Krakowa do przejść granicznych w Chyżnym i Łysej Polanie. Zaś w odległości zaledwie 35 km od centrum Myślenic znajduje się drugi, co do wielkości, polski port lotniczy im. Jana Pawła II w Balicach. Swój początek ma tutaj również droga wojewódzka nr 967, biegnąca do Łapczycy (kierunek Tarnów). Ważnym aspektem jest również bliskość Krakowa i wszystkich dobrodziejstw dużej aglomeracji, zaplecze akademickie, dostęp do nowych technologii, skuteczny i merytoryczny zespół urzędników, oraz doświadczenie we współpracy z inwestorami.

Aby zwiększyć atrakcyjność miasta jako dobrego miejsca do życia i inwestowania władze gminy Myślenice oraz okolicznych gmin przystąpiły do programu „Kolej Plus” – połączenie kolejowe z Krakowem, które zdecydowanie podniesie komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się a miasto uzyska płynne i szybkie połączenie kolejowe z Krakowem. Samorząd prowadzi również duże inwestycje dotyczące rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej uwzględniając usytuowanie terenów inwestycyjnych Jawornik/Polanka.

Gmina zajmuje obszar 153,7 km2 , z czego samo miasto Myślenice – 30,1 km2 . Obszar gminy stanowi około 1% ogólnej powierzchni województwa małopolskiego i 22,8% powierzchni Powiatu Myślenickiego. W grupie gmin miejsko-wiejskich Gmina Myślenice jest największą obszarowo w województwie małopolskim. Ważnym atutem Gminy jest jej stosunkowo duża lesistość wynosząca 31,1% całej powierzchni.

Oprócz atutów gospodarczych Myślenice to także region turystyczny i miasto sprzyjające wypoczynkowi. Wspaniała okolica, możliwość różnych form aktywności, bliskość Krakowa, Wieliczki czy Zakopanego to dodatkowe plusy. Zasadniczo jest tu wszystko, czego turysta może oczekiwać i to o każdej porze roku. Wiosną spacery i piesze wycieczki, latem wypoczynek nad rzeką, jesienią rowerowe wyprawy, a zimą stok narciarski. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Cały czas rozwija się baza noclegowa i gastronomiczna.

Gminę otaczają wzniesienia Pogórza Wielickiego, które przechodzą w łagodne stoki opadające ku dolinie Raby. Od południa kotlinę zamyka pasmo Beskidu Makowskiego. Samo miasto położone jest na wysokości 315 m. n.p.m. nad rzeką Rabą w pobliżu Zalewu Dobczyckiego i otaczają ją wzniesienia Dalinu, Chełmu i Uklejny. Budowa geologiczna sprzyja powstawaniu licznych głęboko wyciętych dolin. Główną jednostką rzeźby centralnego obszaru gminy jest dolina Raby. Jej długość w granicach gminy wynosi ok. 10 km, wschodni odcinek (ok. 4,5 km) wypełniają wody Zbiornika Dobczyckiego. Dorzecze Raby stanowią dziesiątki potoków spływających z północnych i północnozachodnich zboczy Pasma Lubomira i Łysiny oraz południowych zboczy Pogórza Wielickiego.

Do Myślenic trafiają goście z jednej strony zainteresowani szybkim i intensywnym wypoczynkiem aktywnym (rowery, piesze szlaki, narty, itp.), a z drugiej strony turyści poszukujący spokoju i ciszy okolicznych lasów i miejsc obfitujących w urocze krajobrazy. Odnotowuje się spore zainteresowanie turystyką w Myślenicach mieszkańców aglomeracji Krakowskiej oraz Śląskiej z uwagi na łatwy dostęp komunikacyjny i niewielką ilość czasu potrzebną na dotarcie do miejsca wypoczynku.

Myślenice posiadają długoletnie tradycje gospodarcze. Od lat rozwija się tutaj drobne rzemiosło, usługi i handel. Nie brak jednak dużych zakładów produkcyjnych, takich jak: Tele-Fonika Kable S.A., Fcase Sp. Z o.o. S.K.A. Cooper Standard Automotive Polska Sp.z o.o., Polplast Polska, KART Sp. z o.o., JUTAX Sp. z o.o. Spółka Komandytowo Akcyjna, Zeta (Jawornik), Meble Ryś (Jawornik), HYDROLAND Basf „Wędzonka” Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego, „Gubad” Wzornictwo, Produkcja, Handel Sp. z o.o., Wyroby Hutnicze Grzegorz Gomulak i S-ka,  Rejonowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., PPH „INTER-ZOO”, Duża koncentracja podmiotów gospodarczych obserwowana jest wzdłuż drogi nr 7. Jednocześnie Myślenice wraz z innymi miastami (Krakowem, Brzeskiem, Bochnią, Krzeszowicami, Skawiną, Wieliczką i Chrzanowem) tworzą tzw. Krakowski Okręg Przemysłowy. Dominującym ośrodkiem Okręgu jest Kraków, jako centrum aglomeracji krakowskiej, zaś mniejsze ośrodki satelickie są powiązane z centrum. Reprezentowane są tutaj liczne gałęzie przemysłu, w tym m.in.: przemysł spożywczy, cukrowniczy, piwny, metalurgiczny, hutniczy, chemiczny, elektromaszynowy, poligraficzny, samochodowy W kontekście gospodarki samych Myślenic niezwykle istotne jest ich osadzenie w szerszym kontekście subregionalnym, który skutkuje siecią licznych powiązań i zależności, które mają wpływ na kondycję i plany rozwojowe szeroko rozumianej gospodarki Gminy.

Gmina Myślenice posiada bardzo duży potencjał dla rozwoju biznesu. Ważną rolę w stwarzaniu korzystnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz przyciągania nowych inwestorów do Myślenic stanowią dwie, funkcjonujące tutaj strefy przemysłowe. Są to – strefa przemysłowa „Jawornik/Polanka” z ofertą inwestycyjną o powierzchni 60 ha – w całości stanowiącą własność prywatną oraz prężnie rozwijająca się strefa przemysłowa „Dolne Przedmieście” o powierzchni 15,08 ha którą sukcesywnie od 2000 roku wyposażano w niezbędną infrastrukturę i zaplecze techniczne, aż do kompleksowego utworzenia oferty inwestycyjnej spełniającej oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów. W 2007 roku ten teren został objęty granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W strefie Jawornik stworzono do tej pory ok. 600 miejsc pracy, zaś w strefie „Dolne Przedmieście” zatrudnienie znajduje blisko 800 osób. Na obszarze o powierzchni 3,81 ha należącym do strefy „Dolne Przedmieście” zbudowano fabrykę Cooper Standard Automotive Polska Sp. z o.o, a kolejnymi inwestorami były firmy Polplast Polska Sp. z o.o oraz Agro Jan Produkcja Sp z.o.o.

Niemniej istotna w tworzeniu warunków rozwoju działalności gospodarczej jest aktywność instytucji otoczenia biznesu oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców, a także system instytucjonalny ułatwiający prowadzenie działalności gospodarczej, w tym urzędy, banki itp. Najistotniejszą instytucją o szerokim spektrum oddziaływania jest Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego (MARG). Zajmuje się promowaniem i wspieraniem wszelkich inicjatyw gospodarczych mających wpływ na rozwój regionu myślenickiego, m.in. prowadząc bezpłatny Punkt Konsultacyjny dla przedsiębiorców, a także obsługując filie Małopolskiego Funduszu Pożyczkowego (MFP) i Małopolskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz Funduszu Pożyczkowego Fundacji Rozwoju Regionu Rabka.

Inwestorzy planujący rozpoczęcie inwestycji na terenie gminy Myślenice mogą skorzystać  ze zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT, na okres 12 lat.

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje.

Inwestycja może zostać usytuowana na wszystkich terenach (prywatnych i publicznych).

Wysokość pomocy publicznej (zwolnienia podatkowego) jest obliczana na podstawie wysokości poniesionych przez przedsiębiorcę nakładów inwestycyjnych na realizację nowego projektu lub dwuletnich kosztów nowoutworzonych miejsc pracy.

Minimalne nakłady inwestycyjne wynoszą odpowiednio:

  • duża firma: 80 mln zł
  • średnia firma: 16 mln zł
  • mała firma: 4 mln zł
  • mikro firma: 1,06 mln zł

Gmina Myślenice stale poszerza zdolności przyciągania inwestorów oraz intensywnie współpracuje z instytucjami otoczenia biznesu. W tym zakresie Gmina przystąpiła do programów:

  • Standardy Obsługi Inwestora w Małopolsce
  • Power Up Your Business in Małopolska

Kontakt ws. Stref Aktywności Gospodarczej:

  • Wydział Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UMiG Myślenice
    32–400 Myślenice
    ul. Rynek 8/9
    info@myslenice.pl
    tel.: (12) 639-23-27
  • Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o.
    32-400 Myślenice
    Rynek 8/9
    marg@myslenice.pl
    tel.: (12) 274-43-43

Kontakt ws. Turystyki i Rekreacji

  • Wydział Promocji Współpracy Sportu i Kultury UMiG Myślenice
    32–400 Myślenice
    ul. Rynek 8/9
    info@myslenice.pl
    tel.: (12) 639-23-09

Zainwestowali w naszych Strefach Aktywności Gospodarczej:

  • COOPER STANDARD AUTOMOTIVE Polska sp. z o.o.
  • POLPLAST Polska sp. z o.o.
  • EUROSASH CASH&CARRY
  • JUTAX sp. z o.o. SKA
  • POLWELL Polska sp. z o.o.
  • BEPCO POLSKA sp. z o.o.
  • FEASE Sp. z o.o., sp kom.
  • ZELVO
  • PFH EKOPOLDEX
  • DREWMAT sp. z o.o.
  • SOLUS TrailerParts sp.j.
  • BLACHOTRAPEZ sp. z o.o.
  • Fabryka Mebli RYŚ
  • EUROWIA POLSKA SA
  • ZETA sp. z o.o.
  • WIECH Fabryka Frontów Meblowych sp.j.
  • AACOLOR sp. z o.o.
  • BAHLSEN POLSKA sp. z o.o., sp kom.
  • MAX KUCHNIE