
Gmina Andrychów
34-120 Andrychów
ul. Rynek 15
www.andrychow.eu
tel.: (33) 842-99-00 lub (33) 875-23-60
fax: (33) 875-29-16
e-mail: info@andrychow.eu
Miasto i gmina Andrychów znajdują się na południu Polski. W najbliższym sąsiedztwie miast takich jak: Kraków, Bielsko-Biała oraz Wadowice i Oświęcim. Z racji położenia miejsce to jest bardzo atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym w Beskidzie Małym. Teren gminy Andrychów stanowi doskonałą bazę wypoczynkową i rekreacyjną, gdzie można bawić się i odpoczywać na różne sposoby. To właśnie ta różnorodność jest magnesem, który pozwala zachwycić się i zakochać w Beskidach na zawsze. To miejsce utkane z atrakcji.
Największe walory przyrodnicze gminy to:
- rozległe, niepocięte zabudową obszary pól na pagórkowatym terenie z rozległymi panoramami widokowymi we wszystkich kierunkach,
- liczne dolinki potoków i strumieni, stanowiące w większości dopływy rzeki Wieprzówki,
- szeregi różnych form takich jak lasy, zalesione dolinki i wąwozy, odsłonięcia skalne i murawy kserotermiczne.
Lasy zajmują 40% powierzchni gminy Andrychów, na terenie której występują następujące formy ochrony przyrody:
- Park Krajobrazowy Beskidu Małego wraz z otuliną
- Rezerwat przyrody Madohora
- Obszar Natura 2000 – Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Beskid Mały (PLH240023)
- Stanowisko dokumentacyjne „Potok Rzyczanka”
- 12 pomników przyrody
Sam malowniczy Park Krajobrazowy Beskidu Małego zajmuje 42% obszaru gminy Andrychów, a wraz z otuliną nawet 81% jej powierzchni. Park powołano w celu ochrony szczególnych wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Beskidu Małego, przy równoczesnym rozwoju funkcji dydaktyczno-naukowych, turystycznych i rekreacyjnych.
Gmina Andrychów położona jest na obszarze 100 km2 i zgodnie z danymi z końca 2020 r. zamieszkuje ją około 43 tys. mieszkańców.
Lokalizacja gminy na przecięciu dwóch ciągów komunikacyjnych – drogi krajowej DK 52 (kierunek wschód-zachód) oraz drogi wojewódzkiej DW 781 (kierunek północ-południe) zapewnia doskonałe powiązania zewnętrzne gminy w kierunku:
- wschodnim w stronę Wadowic i Krakowa,
- zachodnim w stronę powiatu oświęcimskiego oraz Bielska-Białej (województwo śląskie),
- północnym w stronę północnej części powiatu wadowickiego oraz Zatoru (powiat oświęcimski),
- południowym w stronę powiatu żywieckiego.
Komunikacyjny system drogowy uzupełniają drogi powiatowe i gminne, zapewniając powiązania o charakterze lokalnym z sąsiadującymi gminami. Oprócz infrastruktury drogowej, powiązania transportowe uzupełnia także drugorzędna jednotorowa linia kolejowa nr 117 w relacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała Główna (kierunek wschód-zachód).
W ujęciu lokalnym transport kolejowy zapewnia połączenia jedynie pomiędzy Miastem Andrychów i sołectwem Inwałd. Układ transportowy Andrychowa w części obejmującej elementy sieci ponadlokalnej stanowi istotny element dla rozwoju gminy. Obecnie droga DK 52 stanowi główny korytarz transportowy i przechodzi przez tereny silnie zurbanizowane.
Do 2031 r. planowana jest budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, łączącej Bielsko-Białą z podkrakowskim Głogoczowem. Droga o długości 61 km ma stanowić obwodnicę dla Kęt, Andrychowa, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Inwestycja spowoduje zmniejszenie negatywnych skutków wzmożonego ruchu kołowego na drodze DK 52 oraz spowoduje możliwość pełnego włączenia drogi do wewnętrznej obsługi komunikacyjnej gminy, a przede wszystkim umożliwi otwarcie efektywnego połączenia aglomeracji krakowskiej z Czechami i Słowacją, poprzez dynamiczna aglomerację bielską, ale także odblokuje rozwój miast, w tym Andrychowa. Pojawią się nowe bodźce rozwoju gospodarczego oraz funkcji osadniczych, bo inwestycja ta będzie miała znaczący wpływ na atrakcyjność inwestycyjną gminy.
Publiczny transport zbiorowy w obrębie gminy stanowi obecnie 9 linii komunikacyjnych, łączących Miasto Andrychów ze wszystkimi sołectwami. W ramach porozumienia zawartego z Komunikacją Beskidzką realizuje się także połączenia Kęty – Andrychów (przez Bulowice i Czaniec). Ponadto transport zbiorowy realizują przewoźnicy prywatni m.in. w kierunkach: Wadowic, Choczni, Wieprza, Frydrychowic.
Miasto Andrychów posiada tradycje przemysłowe sięgające XVIII w. Pokonało problemy związane z transformacją ustrojową i obecnie rozwija się również jako ośrodek przemysłowy.
Andrychów jest jednym z ważniejszych centrów przemysłowych w województwie małopolskim. Rozwijają się tutaj różnorodne gałęzie przemysłu, a coraz to nowe firmy decydują się na lokalizowanie swoich przedsiębiorstw na terenie gminy. W dużej mierze wynika to z faktu utworzenia na jej obszarze w 2008 r. Strefy Aktywności Gospodarczej o wielkości 27,95 ha, z czego 15,9 ha zostało włączonych jako Podstrefa Andrychów do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Inwestorzy planujący rozpoczęcie inwestycji na terenie gminy Andrychów mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT, na okres 12 lat.
Polska Strefa Inwestycji (PSI) to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje.
Inwestycja może zostać usytuowana na wszystkich terenach (prywatnych i publicznych).
Wysokość pomocy publicznej (zwolnienia podatkowego) jest obliczana na podstawie wysokości poniesionych przez przedsiębiorcę nakładów inwestycyjnych na realizację nowego projektu lub dwuletnich kosztów nowoutworzonych miejsc pracy.
Minimalne nakłady inwestycyjne wynoszą odpowiednio:
- duża firma: 60 mln zł
- średnia firma: 12 mln zł
- mała firma: 3 mln zł
- mikro firma: 1,2 mln zł
Drugą po przemyśle, bardzo ważną i prężnie rozwijającą się gałąź andrychowskiej gospodarki stanowi turystyka. Położenie gminy Andrychów w sercu Beskidu Małego sprawia, że jest ona doskonała bazą wypadową, a różnorodne oferowane na jej terenie formy wypoczynku przyciągają z roku na rok coraz większą liczbę turystów.
Wzrost liczby turystów niesie za sobą zauważalny wzrost liczby zakładanych gospodarstw agroturystycznych, modernizację już istniejących oraz poszerzanie oferty hoteli.
Okolice Andrychowa to świetne miejsce na jedno- lub kilkudniowy wypoczynek zarówno latem jak i zimą, w końcu Andrychów to miejsce utkanie z atrakcji!
Zimą można pojeździć na nartach lub snowboardzie na stokach zlokalizowanych w ośrodkach „Czarny Groń” oraz „Kocierz”, a latem wybrać się na górskie wycieczki szlakami Beskidu Małego czy zarówno latem jak i zimą odwiedzić zlokalizowane na terenie gminy atrakcje.
Należą do nich:
- Park Miniatur „Świat Marzeń”,
- Warowania Inwałd,
- Ogród Jana Pawła II,
- Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia,
- Kucyk Mini Zoo,
- Magiczna Osada w kompleksie „Czarny Groń”,
- naturalny Aquapark i park linowy w kompleksie „Kocierz”,
- Kryty Basen,
- odkryty basen kąpielowy,
- Stanica Hucuł,
- Muzeum Historyczno-Etnograficzne.
System informacji przestrzennej, tereny inwestycyjne:
Historia Andrychowa linki:
- https://andrychow.eu/gmina-andrychow/
- https://andrychow.eu/gmina-andrychow/
- https://andrychow.eu/turystyka/historia-andrychowa/
Turystyka: